Dünyayı Kurtar: Temiz Çevrenin Bilimsel Sırları

By: Emrah Akyuz

Bu akademik eserde temiz çevrenin tesis edilebilmesi için önerilen 10 adım, kesinlikle pembe önermelerden ya da fantastik fikirlerden oluşmamaktadır. Bu kitap, bir ütopya hayali kurmamaktadır. Gerçekleşmesi zor fikirler öne sürmek kolaycılık ve aldatmacadır çünkü teori ile pratik birbirinden tamamen farklı olabilir. Yok oluşa giden sürecin hızla ilerlemesi ve sona çok yakın olmamız nedeniyle, herkesin kolaylıkla uygulayabileceği tavsiyeler ve hayat tarzımızla alakalı değişiklikler ortaya konmaktadır. Sadece hayatımızda yapacağımız ufak değişiklikler ile içinde yaşadığımız dünyayı kurtarabilir ve gelecek kuşaklara yani çocuklarımıza güzel bir miras bırakabiliriz. Bu kitap, her yaş ve eğitim gurubundan insanların hayatına uyarlayabileceği değişimlerin neler olduğunu ortaya koyan bilimsel bir

İnsanlar doğanın tek nankör evlatlarıdır. Var olmamızı sağlayan ve bizlere istediğimiz herşeyi fazlasıyla bahşeden doğayı, acımasızca sömürmekte ve tahrip etmekteyiz. Binlerce yıl boyunca tüm temel ve lüks ihtiyaçlarımızı karşıladığımız ve karşılamaya devam ettiğimiz tabiat anayı hunharca kirletmekteyiz. Daha fazla para kazanma hırsıyla hareket ederek, inatla çevrenin doğal döngüsünü bozmaya ve içinde yaşadığımız dünyayı yok oluşa doğru sürüklemeye devam ediyoruz. Doğanın yok olmasının, insanların da yok olması anlamına geldiğini bile bile geri adım atmıyoruz. Kendimize ve diğer canlılara acı çektirmekten zevk alan sadist bir ruh halinde, ekosistemi artan şiddette tahrip etmeye devam ediyoruz. Başka bir deyişle, bindiğimiz dalı kesmekteyiz.
Bu yok oluşa doğru giden sürecin tek sorumlusu olan insanlar, o kadar kibirli ve merhametsiz ki, ekosistemin çektiği acıya ve ıstıraba karşı akıllarını, kalplerini ve gözlerini kapamış durumdadırlar. Fakat gözlerimizi ne kadar kaparsak kapayalım gerçeğini değiştiremeyiz. Gerçek şu ki, doğanın fiziksel ve biyolojik unsurları insanlar tarafından yok edilmektedir. Maalesef bu yok oluşu sürecinden etkilenen ve yok olma riski altında olan tek canlı insanoğlu değildir. Keşke sadece insanoğlu yok olsa çünkü yok oluşa giden sürecin tek sorumlusu bizleriz. Bu yüzden yok olmayı evrende bulunan her şeyden daha fazla hakkediyoruz. İnsanların bencilliği, hırsı, merhametsizliği, kibri, doyumsuzluğu, aç gözlülüğü ve savurganlığı bitki ve hayvan türlerinin yok olmasına da neden olmaktadır. Bu yüzden, diğer canlıların ölmesine neden olan katilleriz. Katiller olarak hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam ediyoruz.
Çevreye yaşattığımız tüm bu felaketi para hırsıyla dönen kibirli gözlerimiz gör(e)müyor ya da görmek istemiyor. Fakat ivedi olarak toplumsal bir uyanışa yani gözlerimizi hakikate açmaya ihtiyacımız var. Hâlâ geç değil. Bu yok oluş sürecini tersine çevirmemiz yani dünyayı daha yaşanabilir bir yer yapmamız oldukça mümkün. Zor ama kesinlikle imkânsız değil. Yeter ki insanların uyanışı sağlayacak toplumsal aydınlanma için ilk adımı atalım. Bu aydınlanma ancak ve ancak bilime ve bilim insanlarına kulak vererek gerçekleşebilir çünkü bilim hakikati gösteren tek yoldur.
Bu kitap, dünyanın yok oluşunu durdurmanın tek yolu olan toplumsal uyanışa katkı sağlamak amacıyla ele alınmış bilimsel bir rehberdir. Çevre sorunlarının ne olduğu ve neden dünyanın yok oluşa dogru gittiğini inceleyen bir aydınlanma kitabıdır. Sadece sorunları dile getirmek kolaycılık olur. Bilimin misyonu sorunu teşhis edip çözüm önerileri sunmaktır. Bu gaye ile ele alınan bu kitapta, çevre sorunlarını azaltarak yok oluş sürecini tersine çevirebilmemiz için atılması gereken adımların neler olduğu yani çözüm önerileri okuyuculara sunulmaktadır. Bu kitapta paylaşılan sadece 10 adım ile içinde yaşadığımız dünyayı gelecek kuşaklar yani çocuklarımız ve diğer bütün canlılar için kurtarabiliriz.
Bu akademik eserde temiz çevrenin tesis edilebilmesi için önerilen 10 adım, kesinlikle pembe önermelerden ya da fantastik fikirlerden oluşmamaktadır. Bu kitap, bir ütopya hayali kurmamaktadır. Gerçekleşmesi zor fikirler öne sürmek kolaycılık ve aldatmacadır çünkü teori ile pratik birbirinden tamamen farklı olabilir. Yok oluşa giden sürecin hızla ilerlemesi ve sona çok yakın olmamız nedeniyle, herkesin kolaylıkla uygulayabileceği tavsiyeler ve hayat tarzımızla alakalı değişiklikler ortaya konmaktadır. Sadece hayatımızda yapacağımız ufak değişiklikler ile içinde yaşadığımız dünyayı kurtarabilir ve gelecek kuşaklara yani çocuklarımıza güzel bir miras bırakabiliriz. Bu kitap, her yaş ve eğitim gurubundan insanların hayatına uyarlayabileceği değişimlerin neler olduğunu ortaya koyan bilimsel bir eserdir.
‟10 ADIMDA DÜNYAYI KURTARMAK İSTER MİSİN? Temiz Çevrenin Bilimsel Sırları” isimli bilimsel eserimi, akademik çalışmalarım boyunca emeğini benden hiç esirgemeyen annem Kibriye Akyüz ile babam İsmail Akyüz’e armağan ediyorum.


Doç. Dr. Emrah AKYÜZ

Categories:

Publish Date:

2021-08-12

Published Year:

2021

Publisher Name:

ISBN:

9786257890199

Format:

Basılı

Country:

Türkiye

Language:

Türkçe

Dimension:

13.5 x 21

Avarage Ratings:

Submit Your Review You are not allowed to submit review. please Log In